Průvodce - Praha

 

V Praze bezpečně

Od roku 1990 se z Prahy zrodilo místo, které vítá miliony turistů z celého světa. N přílivu turistů se však mohou obohacovat i jiní... Mezi těmi jinými jsou např. kapsáři, zloději a "podnikatelé".

Kapsáři

Kapsářství je jeden z nejobvyklejších pražských zločinů. Jsme smutní pokaždé, když slyšíme příběh o někom, komu byly odcizeny nějaké osobní věci, peníze, doklady, fotoaparáty, mobily atp.


Reklamní kampaň hlavního města Prahy z roku 2005, která se snaží zredukovat a předcházet drobným krádežím.

 

Ze všeho nejdříve pro Vás máme dvě, možná protichůdné rady:

1) Nepodceňujte pražské kapsáře a nemyslete si, že na ně vyzrajete sami. Mnoho z nich jsou opravdovými proškolenými profesionály ve svém oboru. 

2) Nebuďte paranoidní. Ujistěte se, že si Váš výlet stále užíváte. Kapsářství je stejně velký problém v Praze, stejně jako v jiných velkých evropských městech.  Neznamená to, že zloději na Vás čekají v Praze na každém rohu. Zaťukejte na dřevo - "Byli jsme okradeni v Neapoli a v Ženevě, přeci nás neokradou znovu v Praze."

Česká policie Vám pravděpodobně v tomto ohledu zas tolik nepomůže, pokud jste byli cílem pouze drobné krádeže (stejně jako policie v ostatních městech Evropy), takže myslete raději na to, že úplně nbejlepší je prevence. Zde jsou některé z rad jak předejít tomu, abyste se stali obětí kapsáře:

• Nenoste při sobě velké obnosy peněz. Noste raději kreditní karty a menší hotovost. Kreditní karty použijte k výběrům z bankomatů, které mají vždy dostatek peněz pro vydání hotovosti.  
• Nechte důležité doklady v trezorech ve Vašem hotelu. Měli byste s sebou nosit jen cestovní pas (nebo občanský průkaz) ale nechte jeho kopii na svém hotelu v případě, že byste originál ztratili, nebo Vám byl odcizen. 
• Buďte pozorní zjm. v přeplněných dopravních prostředcích a u výstupů z metra (hlavně v historickém centru Prahy). Snažte se vždy nebít součástí tlačícího se davu. 
• Noste raději pásek na peníze, než jen standardní kapesní peněženku. I když Vás to může trochu obtěžovat, věřte, že je to mnohem bezpečnější místo pro uschování Vašich financí. A navíc, výlet si užijete o mnoho lépe. nebudet-li se muset stále starat, kde se právě nachází Vaše peněženka.
• Pokut s sebou po Praze nosíte příruční tašku, buďte ostražití. Mějte ji stále zavřenou a při sobě zjm. v rušných ulicích.
• Nevytahujte peněženku na rušných a lidmi přeplněných místech.
• Nevyměňujte hotovost na ulici. V Praze je na výběr mnoho bank, kde můžete peníze směnit.

• Buďte zjm. opatrní v turisticky rušných lokalitách jako je např. Karlova a Melnatrichova ulice, na Karlově mostě, Na Staroměstském a Václavském náměstí, v tramvajícj 22 a 23 a v nákupních centrech..

Vloupání a krádeže aut

Vykrádání aut vede v Praze mezi majetkovými loupežemi. Rada je jednoduchá: Nikdy nenechávejte hodnotné věci v autě. Přestože není situacevykrádání aut ničím netypickým ani pro zbytek republiky, situace se v posledních letech velmi zlepšila. K prevenci odcizení nebo vykradení Vašeho vozidla, parkujte vždy jen na hlídaných parkovištích nebo garážích. Nenechávejte své vozidlo zaparkované jen tak na ulici bez dozoru, pokud to nutně není potřeba.

Nicméně, pokud se rozhodnete parkovat na ulici, zde je pár užitečných informací. Jestliže naleznete hlídané parkovací místo, zaplatíte za něj cca 20-40 Kč (0.70 - 1.30 EUR) za hodinu.  V centru jsou parkovací zóny: oranžová - 2 hodiny parkování (ve skutečnosti od 8:00 do 18:00), zelená - 6 hodin parkování (ve skutečnosti od 8:00 do 18:00), a modrá - rezervovaná pro místní a kanceláře. Jestliže necháte auto zaparkované na ulici, ujistěte se, že jste uvnitř nenechali žádné cenosti, které by mohli vzbudit pozornost lupičů. S vykrádáním aut a s loupežemi s nimi spojenými je to v Praze stejné, jako v kterémkoliv jiném velkém nebo hlavním městě. 

Uděláte lépe, pokud využijete služeb některých velkých hlídaných parkovišť v centru Prahy. Zde jsou některé z nich:  

Divadelní ulice (Národní divadlo)
Králodvorská ulice (OD Kotva)
Hotel Renaissance
Hotel Prague Marriott
Hotel Intercontinental
Opletalova ulice (blízko Václavského náměstí)
Bolzanova ulice (blízko Hlavního nádraží)
Wilsonova ulice (Garáže Helios)

Pokud není nutné, abyste parkovali přímo v centrum, doporučujeme nechat Vaše auto na některém z hlídaných parkovišť mimo centrum. Existuje mnoho tzv. Park & Ride míst k parkování umístěných také často v bezprostřední blízkosti stanic metra např. Skalka, Zličín, Nové Butovice, Radlická, Opatov, Rajská zahrada, Černý most, Nádraží Holešovice. Účel těchto parkovišť je také snažit se přimět lidi k využití městské hromadné dopravy, která je zatím nejvýhodnějším tipem transportu po Praze. Tato místa k parkování jsou hlídanaá a stojí pouze 10 CZK (0.30 EUR) na celý den. Zavírají po zavírací době metra tj. kolem 1:00. 

Jízda Taxi

Vzít si v praze taxi může vést k tomu, že zažijete jeden z ne právě těch nejpříjemnějších okamžiků Vašeho pobytu zde. Pražští taxikáři jsou známí pro svoji nestydatou drzost zjm. ve vztahu k turistům, což se projevuje několikanásobným zvýšením ceny, od té, kterou by měl klient doopravdy zaplatit. 

Naštěstí pro Vás, jezdit po Praze městskou hromadnou dopravou je velmi easy and convenient that you may be able to simply forget about the existence of taxis. Taking a taxi is a good choice when: you are traveling with a lot of luggage, it is freezing cold, you need to get to a distant part of Prague, or you need to travel at night when the metro isn't running and the trams and buses run less frequently.

Although the situation is getting better (and the City of Prague is working on it), many Prague taxi drivers are still as rude and dishonest as ever and will try to rip you off if you're a foreigner and "don't know the ropes". Luckily, there are more and more reputable taxi companies that you can rely on for good service and fair rates.

Here are some tips that might save you nightmares and a few hundred crowns:

• Don't get into a taxi that is parked in front of the train station or at a tourist
- site. These are waiting for unsuspecting tourists and are known to charge rates
- several times higher than they should be.
• If you need to catch a taxi on the street, make sure it is a real, registered
- taxi. The yellow roof lamp must be permanently installed and must say TAXI
- in black letters on both sides. The company name, license number and rates
- should be printed on both front doors.
Try to find out beforehand how much your ride should cost. If you're stopping
- a taxi on the street, you can ask the driver before getting in and even pay in
- advance if the amount sounds reasonable. If you're ordering a taxi by phone
- (always a good idea), you can get a price estimate from the dispatcher.
• Once in the car, make sure that the rate on the taximeter corresponds to the
- price list posted in the car. If it doesn't, bring it to the driver's attention or
- have him stop the car and get off.
• You have the right to request a printed receipt from the driver. If he refuses
- to give it to you, you can refuse to pay the fare.

 

Unsafe areas

Aside from property crime, Prague is a relatively safe city. The rate of violent crime is low and most areas of Prague are safe to walk around even after dark. Be careful on Wenceslas Square at night - there have been cases of trusting "love-seekers" being robbed of all their money. If you use common sense and follow your intuition, you should be able to stay out of harm's way.